Výroba foukaných skleněných perliček a perličkových vánočních ozdob má v Poniklé dlouhou tradici. Perlařské řemeslo se zde uchovalo jako na posledním místě na světě a dodnes se předává v rodinách z generace na generaci. První perlařská firma byla v Poniklé založena už roku 1902.
Rodinná firma
Jsme malá rodinná firma, která se snaží uchovávat, ale zejména rozvíjet staré perlařské řemeslo. Jako manufaktura využíváme dnes už unikátní způsob organizace práce. Důležité je pro nás špičkové řemeslné zpracování našich výrobků, které je založeno na ruční práci. Naše znalosti se snažíme předávat dál, ať už prostřednictvím výstav, workshopů nebo díky spolupráci se školami. Je nám ctí, že práce nás a všech ponikelských perlařů byla v roce 2020 oceněna zápisem na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO jako světově jedinečná dovednost.
-
Z Jablonecka do Poniklé přichází první perlař Jan Hajna. Foukal nejprve skleněné perle z černého skla, které se používaly na bižuterii. Když ponikelští sousedé viděli, jak je jeho nové řemeslo výnosné, rychle ve svých horských chalupách vyměnili tkalcovské stavy za foukací stoly a výrobu perliček se od něj naučili.
-
V Poniklé se usazuje Stanislav Horna s rodinou a zakládá zde první firmu na výrobu skleněných perlí. Do svého sortimentu postupně zahrnuje i perličkové vánoční ozdoby, které po první světové válce rychle začínají nabírat na popularitě.
V roce 1930 předává firmu svému synovi Ottovi, který k foukání perlí přidává ještě výrobu kovové bižuterie.
V tomto období se foukané perličky a vánoční ozdoby vyvážely do celého světa. Srdcem obchodu s bižuterií byl Jablonec nad Nisou a jeho exportní domy. -
Po komunistickém převratu je Hornova firma znárodněna a menší ponikelské dílny jsou začleněny do nově vzniklého národního podniku Skleněná bižuterie, potažmo Železnobrodské sklo. Výroba perličkových ozdob v Poniklé pokračuje nadále, Otto Horna ve své bývalé firmě působí jako vedoucí, jeho manželka jako dělnice.
-
Výroba v Poniklé běží bez přerušení, začleněna je jako závod 3 do podniku Skleněná bižuterie/Železnobrodské sklo. V roce 1960 měl ponikelský závod na 250 zaměstnanců, z toho více než 200 domácích dělníků. Skleněné perle se foukaly ještě v Janově Dole, Lučanech nad Nisou a Dolním Maxově. V Poniklé v tuto dobu působili další dva samostatní výrobci perličkových ozdob – Jindřich Holubec a Václav Šír.
-
V roce 1989 byla ponikelská výroba perličkových ozdob součástí závodu 3 koncernového podniku Železnobrodské sklo. V dalších provozech závodu 3 se vyráběla štrasová bižuterie, skleněné oči, svítidla a devocionálie, součástí byla i kovovýroba a rekreační středisko. V roce 1990 vznikl ze závodu 3 státní podnik Astir, jehož ředitelem se stal pozdější majitel firmy Rautis, Bohuslav Kulhavý.
-
V 90. letech 20. století zažívaly perličkové ozdoby zlaté „americké“ časy, které skončily kvůli hospodářské krizi v USA po roce 2001. Došlo k náhlému a výraznému propadu objednávek a firma byla již považována za ekonomicky mrtvou. Významným bodem byl příchod Marka Kulhavého do vedení firmy a odvaha učinit radikální rozhodnutí s jediným cílem – zachovat výrobu v Poniklé, tedy
tam, kde před více než 100 lety začala. -
Perličkové ozdoby zažívají velký návrat na české vánoční stromky. Od roku 2004 navštívilo exkurze do výroby více než 156 000 lidí. Stali jsme se nedílnou součástí turistické nabídky, spolupracujeme se školami, muzei a galeriemi. Snažíme se, aby naše ozdoby neustále držely krok s dobou a nové kolekce vymýšlíme společně s renomovanými designéry. Naše řemeslo bylo v roce 2020 zapsáno na seznam živých tradic UNESCO, což vnímáme jako poctu všem ponikelským perlařům a velký závazek do budoucna.
Perlařské řemeslo na seznamu živých tradic UNESCO
V roce 2020 byl způsob, jakým se perličkové ozdoby vyrábějí, zapsán na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Pro úspěšnost zápisu hrála roli nejen jedinečná sklářská technologie, ale zejména zachování původního faktorského způsobu organizace práce s centrální dílnou a domácími pracovníky. Důležité také je, že se jedná o řemeslo, které se neustále rozvíjí a je aktuální i v současném světě.
Všechny řemeslné postupy si můžete prohlédnout v našich dílnách v Poniklé v rámci exkurzí. K řemeslu patří foukání skleněných perlí, jejich stříbření, barvení, malování a řezání. Na tyto postupy potom navazuje splétání vánočních ozdob, které si můžete sami vyzkoušet v naší kreativní dílně.
Proměny perličkových ozdob v čase
Perličkové ozdoby dnes
Spolupráce se špičkovými designéry
Naším cílem je nejen naše řemeslo zachovat, ale i nadále je rozvíjet. Perličkové ozdoby vždy reagovaly na aktuální trendy a nejinak je tomu i dnes. V roce 2024 jsme navázali spolupráci s designovým studiem LLEV. Výsledkem jsou návrhy pěti ozdob pod společným názvem Random Collection. Projekt Perličkové ozdoby – návrh designu nové kolekce výrobků, reg. č. žádosti 0462000124, je financován Evropskou unií – NextGenerationEU. Podpořeno v rámci programu Design Credits.
Ozdoby na jarmarcích a vánočních trzích
Každým rokem se s námi v předvánočním období můžete setkat na různých vánočních trzích a jarmarcích. Náš stánek najdete tradičně např. v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, v Táboře, na Kuksu, v Jilemnici, Hradci Králové nebo na Sychrově.
Pro tyto akce využíváme podpory Libereckého kraje a jeho programu pro regionální výrobce.
Crystal Valley – svět sklářů
Poniklá je východní branou do výjimečného sklářského regionu – Křišťálového údolí, rozprostírajícího se až k Novému Boru. S tolika sklářskými technologiemi na tak malém území se jinde na světě nesetkáte.
Vidět můžete sklářské hutě, brusičské dílny, šperkařskou práci, tavené plastiky nebo výrobu vánočních ozdob. Kromě toho se v Crystal Valley nacházejí prestižní sklářská muzea. Podrobnosti na www.crystalvalley.cz.
Perlařina jako kulturní dědictví
Jedinečnost perlařského řemesla byla oceněna zápisy na prestižní seznamy nehmotného kulturního dědictví.
2015 – Tradice výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček – zapsáno na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Libereckého kraje
2015 – Lidová tradice výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček – zapsáno na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky
2020 – „Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí pro vánoční stromek“ byla zapsána na Reprezentativní seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO
Turistika v Krkonoších
Exkurze do výroby perličkových ozdob jsou dnes již nedílnou součástí nabídky cestovního ruchu v Krkonoších. Jsme rádi, že můžeme dlouhodobě spolupracovat nejen s obcí Poniklá, ale i se Svazkem měst a obcí Krkonoše. A pokud byste chtěli výlet k nám spojit ještě s dalším cílem, podívejte se na www.krkonose.eu.